Καλησπέρα, είμαι νέος μηχανικός και είναι το πρώτο ΑΠΥ που κόβω για Ν.4178 και έχω μερικές απορίες :

1. Για να υπολογίσω τις κρατήσεις υπέρ ΤΣΜΕΔΕ+ΕΜΠ (3%), πρέπει να υπολογίσω τις νόμιμες αμοιβές από την πλατφόρμα του ΤΕΕ? Θα εισάγω τα στοιχεία στην πλατφόρμα του ΤΕΕ και θα κάνω οριστική υποβολή και θα μου υπολογίσει την ελάχιστη νόμιμη για ρύθμιση με Ν.4178? Κάτι πήρε το μάτι μου για ελάχιστη νόμιμη περίπου 1.600 ευρώ.

2. Το ιδιωτικό συμφωνητικό με τον πελάτη που θα περιέχει σαφώς απολαβές για μένα πολύ μικρότερες από την ελάχιστη νόμιμη βάσει αμοιβών ΤΕΕ, πρέπει να το ανεβάσω και αυτό στο σύστημα και να το πρωτοκολλήσω στο ΤΕΕ ή όχι? Είναι λάθος να φαίνονται π.χ. αμοιβές 400 ευρώ στο συμφωνητικό και να μου βγάζει το ΤΕΕ ελάχιστες νόμιμες 1.600 ? ή το ποσό 1.600 ευρώ το χρησιμοποιούμε αποκλειστικά για τις κρατήσεις υπέρ ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ ?

3. Έχω κάποια ευθύνη ως προς το ΤΕΕ, εάν κάνω οριστική υποβολή στην πλατφόρμα των αμοιβών με ελάχιστη νόμιμη π.χ. 1.600 ευρώ και εγώ εισπράξω βάσει συμφωνητικού π.χ. 500 ευρώ?

4. Για τις βεβαιώσεις μηχανικού (Ν.4178/13) υπάρχει ΦΕΜ και εισφορά υπέρ ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ? Αν υπάρχει ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ , πρέπει να υπολογίσουμε και εδώ ελάχιστες νόμιμες από την πλατφόρμα του ΤΕΕ?